چاروق دوزی

چاروق به پاپوش گفته می شود که از زمان های قدیم مورد استفاده بوده است و به اشکال مختلف تهیه و ساخته می شده است .

چاروق از صنایع هنری ، دستی و تزئینی به شمار می رود . چاروق فرم و شکل خاصی دارد و با مواد اولیه ویژه ای صرفا برای راه رفتن روی قالی ساخته می شود . چاروق ها سابقا پشت بسته و بدون پاشنه بود ولی در سالیان اخیر به صورت نعلین و پاشنه دار ساخته می شود و فقط کف آن از چرم و رویه ی آن به رنگ های مختلف از رنگ های ابریشمی سیم گلابتون بافته و تزئین می شود .

تاریخچه

استاد آزاد علی محمدی در زنجان در مورد سابقه ی چاروق دوزی می گوید : چاروق دوزی از زمان های بسیار قدیم متداول بود و کشاورزان خودشان آن را از چرم خام درست می کردند ولی بعد ها چرم پخته به کار گرفته شد . چاروق به صورت امروزی شاید کم تر از صد سال است که تولید می شود .

قبل از همه در زنجان استاد کاری به نام جعفر بود که در این زمینه کار می کرد . بعد از او استادی به نام رضا این کار را دنبال کرد سپس استاد اصغر خطیبی این صنعت را متحول و چاروق های امروزی را در هفت مدل ابداع و معرفی کرد .

مواد اولیه و ابزار

چاروق کنونی زنجان فرم و شکل مخصوص به خود را دارد و بیشتر جنبه ی زینتی دارد و برای راه رفت بر روی قالی مورد استفاده قرار می گیرد . همانطور که گفته شد چاروق های کنونی بیش تر به شکل نعلین و پاشنه دار می باشند که کف آن از چرم و رویه ی آن از رنگ های ابریشمی سیم گلابتون بافته و تزئین می شود .

نخ ابریشمی ، نخ گلابتون ، مخمل ، پاشنه های چوبی ، نوار زیگزاگ ، چرم گاو و … از جمله موادی است که در چاروق دوزی استفاده می شود و گزن ، سوزن ، درفش ، قلاب ، چکش و مشته از ابزارهای چاروق دوزی است که مشابه ابزار کفاشی است .

حجرینو چاروق دوزی