هنر مسگری

مس بعد از سنگ و چوب جزء قدیمی ترین آثاری است که از گذشتگان دور به جای مانده است و می توان آن را به عنوان یکی از دیرینه ترین آثار به جا مانده از تاریخ نیاکانمان مشاهده کرد که امروزه در انواع ظروف و وسایل کاربردی آن زمان در موزه ها نگهداری می شود .

تاریخچه مسگری

قدمت این هنر به نقل از برخی از منابع باستان شناسی و اکتشافات صورت گرفته به نه هزار و پانصد سال قبل از میلاد می رسد که شایان توجه است که پیش از هزاره پنج قبل از میلاد یعنی حتی زمانی که ذوب مس کشف نشده بود ، به صورت خالص به کار می رفته و از روش چکش کاری سرد برای شکل دادن به این فلز چشم نواز قرمز رنگ استفاده می شده  که این موضوع از آن زمان کاربرد داشته و تا به حال ادامه و توسعه یافته است .

مسگری در ایران

صنعت مسگری یکی از صنایع با پیشینه تاریخی زیاد می باشد که در کشور عزیزمان از دیرباز به شکل هنرمندانه ای توسط استادان این مرز و بوم دست به دست و نسل به نسل به صورتی زیبا و هنرمندانه آموزش داده شده است .

حجرینو مسگری

کاربرد مسگری

امروزه شاهد برخی از کاربرد های مسگری به صورت سینی ، گلدان ، قابلمه ، دیگ و انواع و اقسام کالاهای کاربردی که به صورت هنرمندانه ای توسط استادان خوش ذوق ایرانی با آتش و چکش ، فلز را با زحمت زیاد شکل داده اند ، هستیم .

این هنر از زمانی دور در شهرهای کرمان ، اصفهان ، شیراز، یزد رونق زیادی داشته و آثار به جا مانده نشان گر نقش پرکاربرد این صنعت در زندگی گذشتگان ما بوده است و می توان گفت با ممنوعیت استفاده از نقره و طلا برای استفاده از ضرب سکه و ساخت ظروف ، رونق استفاده از فلزاتی مانند مس دو چندان شد ، زیرا این فلز شکل پذیر، چکش خواربا قابلیت مفتول و همچنین قابلیت ورقه شدن برای اجرای کارهای تزئینی همچون مشبک کاری ، قلمزنی ، حکاکی ، مجسمه سازی ، ساخت سیم ها و لوله های مسی کاربردهای فراوان دارد . این فلز امروزه نقشی پررنگ تری مخصوصا در صنعت مثل موتورهای الکترومغناطیسی ، لامپ ها و سایر محصولات ایفا کرده است که میتوان تنیدگی روز افزون این فلز را در صنعت و هنر شاهد بود.