تنگه واشی

تنگه واشی یا تنگه ساواشی مکانی با جاذبه های گردشگری است که در حدود هفده کیلومتری شهر فیروزکوه قرار دارد . کلمه ی واش در زبان گیلکی به معنای چمن است .

جغرافیا

این مکان شامل دو تنگه است که تنگه ی اول به ” واشی ” و تنگه ی دوم به ” سا ” معروف است . در انتهای تنگه ی دوم آبشاری به ارتفاع پانزده متر وجود دارد . مسیر پیاده روی از ابتدای تنگه ی اول طی سه بخش انجام می شود .

  • بخش اول : مسیر تنگه ی اول تا ابتدای دشت ساواشی ( حدود ۲۵۰متر )
  • بخش دوم : راهپیمایی دشت ساواشی (حدود ۱۷۰۰متر )
  • بخش سوم : مسیر تنگه ی دوم تا رسیدن به آبشار (حدود ۸۰۰متر )

آثار تاریخی

تنگه واشی علاوه بر طبیعت زیبا دارای آثار تاریخی زیادی نیز می باشد . یکی از سه کتیبه ی معروف دوره ی قاجار در این تنگه واقع شده است ، دو کتیبه ی دیگر در چشمه ی علی شهر ری و کتیبه ی شکل شاه در تونل وانا جاده ی هراز واقع شده است . هر سه این کتیبه ها به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده است . فتحعلی شاه که دوران پیش از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود ، با دیدن نقش برجسته های آن دیار ، سه نفر با نام های حجار باشی ، نقاش باشی و معمار باشی را مسئول ساخت این سه کتیبه تهران کرد .

تنگه واشی

کتیبه ی واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر می باشد که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است . بزرگترین نقش برجسته های این کتیبه ها ، نقش شکارگاه با تصویر اسب ، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می توان عباس میرزا ، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار دید . این کتیبه حدودا صد و هشتاد و پنج ساله است و به گونه ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان مانده است اما صنعت گردشگری به آن آسیب وارد نموده است .